Apie mus rašo: Ištuštintas fondas ieškos būdų vėl prisipildyti

Draudimo išmokas bankrutuojančio banko „Snoras“ indėlininkams mokančiame Indėlių draudimo fonde šiuo metu yra susidariusi daugiau kaip 2 mlrd. Lt skylė. Tačiau fondo vadovybė tikisi, kad jau kitąmet fondo bus sukaupęs bent 200 mln. Lt rezervą.

Indėlių draudimo fondo (IDF), valdomo valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ (IID), turto vertė šių metų birželio 30 d. buvo neigiama ir sudarė 2,24 mlrd. Lt, nurodoma naujai paskelbtoje IID 2012 m. I pusm. veiklos ataskaitoje. Palyginti, šių metų pradžioje fondo „skylė“ buvo 2,28 mlrd. Lt.

„IDF gali būti atkuriamas iš kelių šaltinių – iš draudėjų mokamų draudimo įmokų ir iš lėšų, gautų iš likviduojamo banko „Snoras“. Planuojama, kad iki 2013 m. vidurio vien iš draudimo įmokų IDF bus sukaupęs 200 mln. Lt rezervą“, – VŽ komentuoja Aurelija Mažintienė, IID laikinoji vadovė.

Fondas skaičiuoja, kad vien per šių metų I pusm., surinkus draudimo įmokas iš kredito įstaigų ir gavus pajamų iš investicijų, pasipildė 47,79 mln. Lt.

Grąžins paskolų

Bendrovė IID paskolą, kuri Finansų ministerijos įmonei buvo suteikta išmokėti kompensacijoms „Snoro“ indėlininkams, per I šių metų pusm. sumažino 727,4 mln. Lt. Taigi, per pusmetį ji sumenko nuo 2,98 mlrd. iki 2,25 mlrd. Lt.

„Vien iš draudimo įmokų iki 2015 m. pabaigos Finansų ministerijai planuojama grąžinti daugiau nei 1,2 mlrd. Lt. Kai bus atiduota paskola, IDF bus didinamas toliau“, – teigia p. Mažintienė.

Iš viso įmonei IID 2011 m. gruodžio 7 d. Vyriausybė buvo suteikusi 3,265 mln. Lt paskolą už nulines palūkanas. Paskolos terminas baigiasi 2017 m. gruodžio 1 d.

„Dėl „Snoro” bankroto atsirado papildomas lėšų poreikis, todėl ieškosime teisinių būdų, kaip galima būtų pritraukti papildomų lėšų į IDF“, – teigia p. Mažintienė.

97%

Nuo draudimo išmokų „Snoro“ indėlininkams mokėjimo pradžios, t. y. 2011 m. gruodžio 14 d. iki šių metų birželio 30 d., draudimo išmokos buvo pervestos 96,84% „Snoro“ indėlininkų, viso buvo atseikėta 3,91 mlrd. Lt. Palyginti, apskaičiuota draudimo suma „Snoro indėlininkams siekė daugiau kaip 4 mlrd. Lt.

Vien per 2012 m. I pusm. IDF išmokėjo 37,2 mln. Lt vertės draudimo išmokų likutį buvusiems „Snoro“ indėlininkams.

Šių metų birželio pabaigoje mokėtinos draudimo išmokos „Snoro“ indėlininkams sudarė 127,68 mln. Lt, palyginti, 2011 m. pab. jos siekė 775,65 mln. Lt.

Tik lietuviškos

Šių metų birželio 30 d. IID investicijas sudarė tik Lietuvos Vyriausybės vertybiniai popieriai, išleisti litais, o jų vertė siekė 50,5 mln. Lt.

Palyginti, pernai rudenį, prieš „Snoro“ nacionalizavimą, fondo turtas sudarė 1,668 mlrd. Lt, didžiausia jo dalis teko įvairių šalių obligacijoms.

„Siekdami sumažinti skolą Finansų ministerijai, o kartu nuimti dalį naštos nuo mokesčių mokėtojų pečių, pardavėme visas IDF priklausančias obligacijas, o obligacijas, tenkančias Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondui ir įmonės nuosavam kapitalui, pasilikome“, – aiškina p. Mažintienė.

Pasak jos, likusių vertybinių popierių parduoti neketinama, nes jie susiję su investicijų, o ne indėlių draudimo fondu.

Pajamos iš investicijų yra paskirstomos įmonės nuosavam kapitalui ir IID valdomiems fondams (IDF ir Įsipareigojimų investuotojams fondui), proporcingai jų dydžiui. Pirmąjį pusmetį bendrovės investicijų palūkanų pajamos sudarė 4,81 mln. Lt.

Šaltinis: „Verslo žinios”
Plačiau: http://laikrastis.vz.lt/index.php?act=mprasa&sub=article&id=53311#ixzz2EGyzh7hw