PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. rugsėjo 18 d. įsakymu Nr. 1K-320

(Lietuvos Respublikos finansų ministro 2024 m. rugsėjo 9 d. įsakymo Nr. 1K- 297 redakcija)

VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS „INDĖLIŲ IR INVESTICIJŲ DRAUDIMAS“ ĮSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

  1. Viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ (angl. k. public institution „Deposit and investment insurance“) (toliau – Įstaiga) yra pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kuris savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymu (toliau – Įstatymas), indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo veiklą reglamentuojančiais Europos Sąjungos teisės aktais, Įstaigos Įstatais (toliau – Įstatai) ir kitais su šia veikla susijusiais teisės aktais.
  2. Įstaigos steigėja ir savininkė yra valstybė. Įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos finansų ministerija.
  3. Įstaigos teisinė forma – viešoji įstaiga.
  4. Įstaigos veiklos laikotarpis – neribotas.
  5. Įstaigos finansiniai metai – sausio 1 – gruodžio 31 d.
  6. Įstaiga veikia finansų ministrui pavestoje finansų rinkų ir finansinių paslaugų srityje.

II SKYRIUS

ĮSTAIGOS VEIKLOS TIKSLAS IR FUNKCIJOS

7. Įstaigos veiklos tikslas – įgyvendinti valstybės politiką indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo srityje, siekiant indėlininkų ir investuotojų apsaugos, finansų sistemos stabilumo ir saugumo stiprinimo, draudžiant indėlininkų indėlius, įsipareigojimus investuotojams ir administruojant Indėlių draudimo, Įsipareigojimų investuotojams draudimo, Pertvarkymo fondus (toliau kartu – Fondai).

8. Įstaigos funkcijos:

8.1. atlieka Įstatyme nustatytas Įstaigos funkcijas;

8.2. Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatyme nustatytu atveju dalyvauja finansuojant banko ar centrinės kredito unijos pertvarkymą, iš Indėlių draudimo fondo pervesdama lėšų pertvarkymo institucijos nurodytam subjektui;

8.3. dalyvauja finansuojant banko ar centrinės kredito unijos turto, teisių ir įsipareigojimų perleidimą pagal Finansinio tvarumo įstatymą, kai Įstaiga perveda lėšas iš Indėlių draudimo fondo pertvarkymo institucijos nurodytai turtą, teises ir įsipareigojimus įgyjančiai kredito įstaigai;

8.4. dalyvauja finansuojant kredito unijos turto, teisių ir įsipareigojimų perleidimą pagal Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatymą, kai Įstaiga perveda lėšas iš Indėlių draudimo fondo priežiūros institucijos nurodytai turtą, teises ir įsipareigojimus įgyjančiai kredito įstaigai;

8.5. tvarko ir savo interneto svetainėje skelbia Lietuvos Respublikos indėlių draudimo sistemos dalyvių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių sąrašą;

8.6. parengia ir kiekvienais metais ne vėliau kaip iki spalio 31 dienos pateikia Įstaigos tarybai (toliau – taryba) įvertinti Indėlių draudimo fondo ir Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo ateinančių kalendorinių metų administravimo pajamų ir sąnaudų sąmatą;

8.7. parengia ir kiekvienais metais ne vėliau kaip iki gruodžio 1 dienos pateikia savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai tvirtinti Įstaigos veiklos strategiją, apimančią Įstaigos ir Fondų ateinančių kalendorinių metų pajamų ir sąnaudų sąmatas;

8.8. kiekvienais metais iki kovo 31 dienos Europos bankininkystės instituciją informuoja apie indėlių draudimo sistemos dalyvių laikomų pagrindinių apdraustųjų indėlių sumą ir Indėlių draudimo fondo finansinių išteklių sumą pagal praėjusių metų gruodžio 31 dienos duomenis;

8.9. rengia ir įgyvendina neformaliojo švietimo, kompetencijų ugdymo ir kitus edukacijos projektus indėlininkų ir investuotojų apsaugos, finansų sistemos stabilumo ir saugumo stiprinimo srityje;

8.10. nagrinėja prašymus ir skundus, susijusius su Įstaigos  veikla.

 

III SKYRIUS

ASMENS TAPIMO NAUJU DALININKU TVARKA

9. Asmuo gali tapti nauju Įstaigos dalininku (toliau – dalininkas), Viešųjų įstaigų įstatymo ir Įstatų nustatyta tvarka perdavęs Įstaigai įnašą.

10. Asmens priėmimo dalininku tvarka:

10.1. Pageidaujantis tapti dalininku asmuo pateikia Įstaigos vadovui prašymą juo tapti: asmens prašyme turi būti nurodyti jo duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, (kai asmuo jo neturi, – gimimo data), adresas korespondencijai; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė, atstovo vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data)), išreikštas pritarimas Įstaigos veiklos tikslui ir numatomas įnašas į dalininkų kapitalą, šio įnašo dydis (kai numatomas įnašas – pinigai) ar vertė (kai numatomas įnašas – materialusis ar nematerialusis turtas) (eurais) ir įnašo perdavimo Įstaigai terminas. Jeigu numatoma įnešti turtą, kartu su prašymu turi būti pateikta turto vertinimo ataskaita.

10.2. Asmuo dalininku priimamas visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimu. Apie visuotinio dalininkų susirinkimo priimtą sprendimą Įstaigos vadovas per 3 darbo dienas turi informuoti pageidavusį tapti dalininku asmenį.

10.3. Visuotiniam dalininkų susirinkimui priėmus sprendimą priimti dalininką, pageidavęs tapti dalininku asmuo juo tampa, perdavęs Įstaigai savo prašyme nurodytą įnašą.

11. Dalininko teises įgijęs asmuo dalininku tampa tokia tvarka:

11.1. Apie dalininko teisių įgijimą raštu per 5 darbo dienas praneša Įstaigos vadovui ir kartu pateikia jam dalininko teisių įgijimą liudijantį dokumentą ar jo išrašą. Jeigu pateikiamas dokumento išrašas, jame turi būti nurodytos dalininko teisių įgijimo sandorio šalys, sandorio objektas, sandorio data, dalininko teisių įgijimo data, taip pat dalininko teises perleidusio dalininko įnašų į dalininkų kapitalą vertė, jeigu ji nurodyta dalininko teisių įgijimą liudijančiame dokumente. Taip pat pranešime turi būti nurodytas dalininko teises perleidęs dalininkas (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data); juridinio asmens pavadinimas); dalininko teises įgijęs asmuo (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data), adresas korespondencijai; juridinio asmens pavadinimas, buveinė, kodas, atstovo vardas ir pavardė); dalininko teisių įgijimo data.

11.2. Dalininku tapusio asmens įnašo į dalininkų kapitalą vertė atitinka dalininko teises perleidusio dalininko turėtų įnašų vertę.

12. Pageidavusiam tapti dalininku asmeniui atlikus Įstatų 10.3 papunktyje nurodytus veiksmus ar dalininko teises įgijusiam asmeniui atlikus Įstatų 11.1 papunktyje nurodytus veiksmus, Įstaigos vadovas per 2 darbo dienas naują dalininką ir jo įnašo vertę įrašo į Įstaigos dokumentus, atsižvelgdamas  atitinkamai  į  Įstatų  3  papunkčio  nuostatas  ar  Įstatų 11.1 papunktyje nurodytuose dokumentuose nurodytą dalininko teisių įgijimo datą ir Įstatų 11.2 papunkčio nuostatas.

13. Atlikus Įstatų 12 punkte nurodytus veiksmus, naujam dalininkui išduodamas jo įnašų vertę patvirtinantis dokumentas.

IV SKYRIUS

DALININKO PASITRAUKIMO IR (AR) PAŠALINIMO TVARKA

14. Asmuo gali pasitraukti iš dalininkų:

14.1. susigrąžindamas įnašą;

14.2. dalininko teises perleisdamas kitam asmeniui Įstatų V skyriuje nustatyta tvarka.

15. Jeigu yra daugiau negu vienas dalininkas, apie ketinimą pasitraukti iš dalininkų susigrąžinant įnašą dalininkas turi raštu pranešti Įstaigos vadovui.

16. Įstaigos vadovas per 5 darbo dienas nuo dalininko pranešimo gavimo dienos apie jo ketinimą pasitraukti iš dalininkų susigrąžinant įnašą Įstatų 29.2 papunktyje nurodytu būdu informuoja kitus dalininkus ir Įstatų nustatyta tvarka šaukia visuotinį dalininkų susirinkimą sprendimui dėl dalininko pasitraukimo iš dalininkų susigrąžinant įnašą priimti.

17. Iš Įstaigos pasitraukiančiam dalininkui turi būti užtikrinama jo turtinė teisė – dalininkui privaloma kompensuoti jo įnašą į Įstaigą, grąžinant tokio paties dydžio įnašą, kokį dalininkas įnešė į Įstaigą (įnašas negali būti didinamas proporcingai Įstaigos sukauptam turtui).

V SKYRIUS

DALININKO TEISIŲ PERLEIDIMO KITIEMS ASMENIMS TVARKA

18. Valstybei nuosavybės teise priklausančios dalininko teisės Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu gali būti perduotos savivaldybėms savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti. Valstybei nuosavybės teise priklausančios dalininko teisės gali būti parduotos kitiems asmenims viešo aukciono būdu, jeigu Įstaiga atitinka Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 10 dalyje nustatytas sąlygas. Sprendimą dėl valstybei nuosavybės teise priklausančių dalininko teisių pardavimo priima Vyriausybė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka.

19. Jeigu yra daugiau negu vienas dalininkas, apie ketinimą parduoti dalininko teises, išskyrus valstybei nuosavybės teise priklausančias dalininko teises, dalininkas turi raštu pranešti Įstaigos vadovui (kartu nurodyti dalininko teisių pardavimo kainą).

20. Įstaigos vadovas per 5 darbo dienas nuo dalininko pranešimo gavimo dienos apie jo ketinimą parduoti dalininko teises Įstatų 29.2 papunktyje nurodytu būdu informuoja kitus dalininkus (kartu nurodo dalininką, kuris parduoda dalininko teises, ir dalininko teisių pardavimo kainą) ir Įstatų nustatyta tvarka šaukia visuotinį dalininkų susirinkimą sprendimui dėl dalininko, kuris pirktų parduodamas dalininko teises, priimti.

21. Visuotiniame dalininkų susirinkime paaiškėjus, kad už nustatytą kainą dalininko teisių neperka nė vienas dalininkas, dalininko teises ketinantis parduoti dalininkas gali jas parduoti kitam asmeniui.

22. Jeigu dalininkas yra vienas asmuo, dalininko teisės parduodamos šio dalininko pasirinktam fiziniam ar juridiniam asmeniui, neatliekant Įstatų 19–21 punktuose nurodytų veiksmų.

VI SKYRIUS

DALININKŲ ĮNAŠŲ PERDAVIMO ĮSTAIGAI TVARKA

23. Dalininkų įnašai Įstaigai perduodami tokia tvarka:

23.1. pinigai įnešami į Įstaigos sąskaitą.

23.2. materialusis ir nematerialusis turtas Įstaigai perduodamas surašius turto perdavimo aktą. Aktą pasirašo turtą perduodantis asmuo (steigėjas, dalininkas, pageidaujantis tapti dalininku asmuo) ir Įstaigos vadovas. Kartu su perduodamu turtu Įstaigai pateikiama ir šio turto vertinimo ataskaita, kuri turi būti sudaryta ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki turto perdavimo Įstaigai dienos. Turto vertinimas atliekamas perduodamo turto savininko lėšomis.

VII SKYRIUS

ĮSTAIGOS ORGANAI

 

24. Įstaigos organai yra šie:

24.1. visuotinis dalininkų susirinkimas;

24.2. taryba – kolegialus patariamasis organas;

24.3. Įstaigos vadovas (direktorius) – vienasmenis valdymo

 

VIII SKYRIUS

VISUOTINIS DALININKŲ SUSIRINKIMAS

 

25. Visuotinis dalininkų susirinkimas, be Viešųjų įstaigų įstatyme nustatytų funkcijų, taip pat:

25.1. tvirtina ilgalaikę (ne trumpesnio kaip 3 metų laikotarpio) Įstaigos veiklos strategiją;

25.2. tvirtina ataskaitinių finansinių metų Įstaigos veiklos ataskaitą;

25.3. tvirtina Įstaigos ir Fondų metines pajamų ir sąnaudų sąmatas;

25.4. tvirtina Įstaigos ir Fondų metinių finansinių ataskaitų rinkinius, priima sprendimą dėl Įstaigos rezervų iš perviršio (pelno) sudarymo, keitimo, naudojimo ir panaikinimo;

25.5. priima sprendimą dėl Įstaigos veiklos audito, Įstaigos ir Fondų metinių finansinių ataskaitų rinkinių audito kitais, negu nurodyta Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito ir kitų užtikrinimo paslaugų įstatyme ar numatyta Įstatuose, atvejais;

25.6. nustato Įstaigos nuosavo kapitalo ir Įstaigos administruojamų fondų lėšų investavimo tvarką;

25.7. Įstaigos vardu sudaro ir nutraukia darbo sutartį su Įstaigos vadovu, tvirtina Įstaigos vadovo pareigybės aprašymą;

25.8. nustato Įstaigos vadovo veiklos užduotis ir vertina jų vykdymą;

25.9. priima sprendimus dėl Įstaigos vadovo skatinimo;

25.10. nustato pareigų, į kurias darbuotojai priimami konkurso būdu, kvalifikacinius reikalavimus;

25.11. nustato Įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo ir tarybos informavimo apie atstovavimą Įstaigai bankrutuojančiose kredito įstaigose tvarką;

25.12. priima sprendimą dėl Įstaigos filialo (atstovybės) įsteigimo;

25.13. priima sprendimą dėl Įstaigos funkcijų centralizuoto atlikimo;

25.14. sprendžia kitus teisės aktuose visuotinio dalininkų susirinkimo kompetencijai priskirtus klausimus.

26. Visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas ne rečiau kaip vieną kartą per metus per 4 mėnesius nuo Įstaigos finansinių metų pabaigos. Įstaigos vadovas eiliniam visuotiniam dalininkų susirinkimui privalo pateikti praėjusių finansinių metų Įstaigos ir Fondų metinių finansinių ataskaitų rinkinius ir Įstaigos veiklos ataskaitą kartu su auditoriaus išvada.

27. Visuotinio dalininkų susirinkimo iniciatyvos teisę turi dalininkai, taryba arba Įstaigos vadovas. Dalininkas arba taryba, norintys inicijuoti visuotinį dalininkų susirinkimą, pateikia Įstaigos vadovui prašymą sušaukti visuotinį dalininkų susirinkimą.

28. Visuotinį dalininkų susirinkimą šaukia ir jo darbotvarkę parengia Įstaigos

29. Visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas šia tvarka:

29.1. Apie šaukiamą visuotinį dalininkų susirinkimą Įstaigos vadovas ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki susirinkimo dienos praneša kiekvienam Susirinkimas gali būti šaukiamas nesilaikant 14 dienų termino, jeigu su tuo raštu popieriuje arba elektroninėmis priemonėmis sutinka visi dalininkai.

29.2. Šaukimas dalininkui siunčiamas registruotu laišku ar elektroninių ryšių priemonėmis arba įteikiamas pasirašytinai. Šaukimas registruotu laišku siunčiamas korespondencijos adresais, kuriuos dalininkas yra nurodęs Įstaigai. Šaukimą išsiuntus elektroninių ryšių priemonėmis ir iš dalininko gavus informacijos gavimą patvirtinančią žinutę, šaukimas registruotu laišku gali būti nesiunčiamas ar pasirašytinai gali būti neteikiamas.

29.3. Pakartotinis visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas ne anksčiau kaip po 5 dienų ir ne vėliau kaip po 21 dienos nuo visuotinio dalininkų susirinkimo, kuriame nebuvo kvorumo, dienos. Apie pakartotinio visuotinio dalininkų susirinkimo datą dalininkai informuojami Įstatų 29.2 papunktyje nustatyta tvarka.

30. Jei susirinkimas šaukiamas dalininkų ar tarybos iniciatyva, gavęs dalininko ar tarybos prašymą sušaukti susirinkimą, Įstaigos vadovas ne vėliau kaip prieš 14 dienų kiekvienam dalininkui Įstatų 29.2 papunktyje nurodyta tvarka praneša susirinkimo datą, laiką ir vietą, atsiunčia darbotvarkę.

31. Sprendžiamojo balso teisę turi visi dalininkai. Visuotiniame dalininkų susirinkime kiekvienas dalininkas turi vieną balsą, jeigu dalininkų įnašų dydžiai lygūs. Jei dalininkų įnašų dydžiai skirtingi, mažiausios vertės dalininko įnašas suteikia dalininkui vieną balsą, o kitų dalininkų balsai apskaičiuojami jų įnašo vertę dalijant iš mažiausios vertės dalininko įnašo ir apvalinant iki sveikojo skaičiaus vadovaujantis tokia tvarka: jeigu po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, skaitmuo yra 5 arba didesnis negu 5, prie paskutinio skaitmens pridedamas 1, o jeigu skaitmuo po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, yra mažesnis negu 5, paskutinis skaitmuo lieka nepakitęs.

32. Visuotinis dalininkų susirinkimas sprendimus priima esant kvorumui – kai susirinkime dalyvauja daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime turinčių dalininkų, išskyrus pakartotinį visuotinį dalininkų susirinkimą, kuris priima sprendimus dėl neįvykusio visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės, nesvarbu, kiek tame susirinkime dalyvavo dalininkų.

33. Visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimai priimami paprasta visų visuotiniame dalininkų susirinkime dalyvaujančių dalininkų balsų dauguma, išskyrus šiuos kvalifikuota 2/3 balsų dauguma priimamus sprendimus dėl:

33.1. Įstaigos reorganizavimo ir reorganizavimo sąlygų aprašo patvirtinimo;

33.2. Įstaigos pertvarkymo;

33.3. Įstaigos likvidavimo ar likvidavimo atšaukimo;

33.4. balsų visuotiniame dalininkų susirinkime paskirstymo proporcijos

34. Jeigu dalininkas yra vienas asmuo, jis vadinamas Įstaigos savininku ir visuotiniam dalininkų susirinkimo šaukimui nėra taikoma Įstatų 29 punkte nustatyta tvarka, o jo rašytiniai sprendimai prilyginami visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimams ir protokolas nerašomas.

 

IX SKYRIUS

TARYBA

 

35. Taryba yra kolegialus Įstaigos patariamasis organas, kurio narius skiria ir atšaukia visuotinis dalininkų susirinkimas. Tarybą sudaro 5 nariai. Finansų ministras į tarybą siūlo 3 narius, Lietuvos banko valdybos pirmininkas – 2 narius. Tarybos sutikimu posėdžiuose patariamojo balso teise gali dalyvauti po vieną bankų, finansų maklerių įmonių, valdymo įmonių ir kredito unijų asociacijų atstovą.

36. Tarybos nario kadencija – 4 metai, kadencijų skaičius neribojamas. Tarybos nario kadencijos terminas skaičiuojamas nuo jo patvirtinimo taryboje dienos.

37. Tarybos narius nesibaigus kadencijai gali atšaukti visuotinis dalininkų susirinkimas, gavęs tarybos narį delegavusios institucijos prašymą vietoj jo deleguoti kitą narį. Tarybos narys gali atsistatydinti iš pareigų kadencijai nesibaigus, apie tai raštu įspėjęs tarybos narius ir visuotinį dalininkų susirinkimą ne vėliau kaip prieš 14 dienų. Sprendimas dėl tarybos nario atstatydinimo (atsistatydinimo) priimamas ir kitas atstovas į tarybą deleguojamas ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo atstatydinti (atsistatydinti) įteikimo visuotiniam dalininkų susirinkimui dienos. Visuotiniam dalininkų susirinkimui priėmus sprendimą atšaukti pavienius tarybos narius, nauji tarybos nariai renkami iki tarybos nario, į kurio vietą skiriamas naujas tarybos narys, kadencijos pabaigos.

38. Tarybos veiklai vadovauja tarybos pirmininkas, o kai jo nėra, – tarybos pirmininko pavaduotojas. Tarybos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją taryba renka iš savo narių.

39. Tarybos veikla organizuojama pagal jos patvirtintą darbo reglamentą.

40. Taryba teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui išvadas, rekomendacijas ir pasiūlymus dėl:

40. 1. Įstaigos veiklos strategijos, metinės veiklos ataskaitos, Įstaigos ir Fondų pajamų ir sąnaudų sąmatų, taip pat veiksmų, reikalingų Įstaigos tikslams pasiekti ir veiklos efektyvumui didinti;

40.2. metinių turto įsigijimo ir (arba) skolinimosi planų, Įstaigos skolinimosi iš kitų valstybių narių indėlių draudimo sistemų ar paskolų kitoms valstybių narių indėlių draudimo sistemoms suteikimo;

40.3. Įstaigai nuosavybės teise priklausančio ilgalaikio turto perleidimo, nuomos, perdavimo pagal panaudos sutartį ar įkeitimo nustatymo;

40.4. Įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos rengiamų norminių teisės aktų projektų patvirtinimo;

40.5. metinės periodinės (ex ante) indėlių draudimo įmokų normos nustatymo;

40.6. sprendimo dalyvauti finansuojant banko, centrinės kredito unijos ar kredito unijos turto ir teisių perleidimą priėmimo;

40.7. sprendimo dėl indėlių draudimo sistemos dalyvio, kuriam įvyko indėlių draudžiamasis įvykis, likvidaus turto naudojimo indėlių draudimo išmokoms mokėti.

41. Taryba, atlikdama jai pavestas funkcijas, turi teisę:

41.1. gauti iš Įstaigos informaciją ir dokumentus, reikalingus tarybos funkcijoms atlikti;

41.2. gauti Įstaigos vadovo išvadas dėl Įstaigos veiklos;

41.3. teikti visuotiniam dalininkų susirinkimui pasiūlymus dėl Įstaigos

 

X SKYRIUS

ĮSTAIGOS VADOVAS

 

42. Įstaigos vadovo skyrimo į pareigas ir atleidimo iš jų tvarka nustatyta Viešųjų įstaigų įstatyme. Įstaigos vadovas į pareigas priimamas konkurso būdu 5 metų kadencijai, vadovaujantis Konkursų valstybės ir savivaldybių įmonėse, iš valstybės, savivaldybių ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetų bei iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų finansuojamose valstybės ir savivaldybių įstaigose ir viešosiose įstaigose, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, ir savivaldybių kultūros centruose, kurių teisinė forma yra viešoji įstaiga ir kurių dalininkės yra dvi ar daugiau savivaldybių, organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. birželio 21 d. nutarimu Nr. 496 „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso įgyvendinimo“. Įstaigos pasiektų veiklos tikslų atitiktis jai nustatytiems veiklos tikslams vertinama visuotinio dalininkų susirinkimo nustatyta tvarka likus 3 mėnesiams iki Įstaigos vadovo kadencijos pabaigos. Visuotinis dalininkų susirinkimas, priėmęs sprendimą neskirti to paties asmens Įstaigos vadovu kitai kadencijai, likus 3 mėnesiams iki Įstaigos vadovo einamosios kadencijos pabaigos organizuoja konkursą Įstaigos vadovo pareigoms eiti. Įstaigos vadovas negali eiti Įstaigos vadovo pareigų daugiau kaip 2 kadencijas iš eilės.

43. Įstaigos vadovo darbo apmokėjimo tvarką nustato Įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymu.

44. Įstaigos vadovu negali būti asmuo, kuriam įstatymų nustatyta tvarka atimta teisė eiti tokias pareigas.

45. Įstaigos vadovas savo darbo Įstaigoje laikotarpiu ir 3 metus po darbo sutarties pasibaigimo privalo saugoti konfidencialią informaciją, kurią sužinojo būdamas Įstaigos

46. Įstaigos vadovas be visuotinio dalininkų susirinkimo sutikimo negali būti kito juridinio asmens darbuotoju ar valdymo organo nariu.

47. Įstaigos vadovas, be Viešųjų įstaigų įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytų teisių ir pareigų:

47.1. organizuoja Įstaigos veiklą, siekdamas Įstatuose Įstaigai nustatyto veiklos tikslo, Įstaigos vardu atidaro ir uždaro Įstaigos ir Fondų sąskaitas;

47.2. atstovauja Įstaigai teismuose, valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose, veikia Įstaigos vardu santykiuose su kitais asmenimis, taip pat atstovauja Įstaigai užsienyje ir tarptautinėse organizacijose;

47.3. įgalioja kitą Įstaigos darbuotoją atlikti Įstaigos vadovo funkcijas jo atostogų ar tarnybinių komandiruočių metu, taip pat kitais nenumatytais atvejais, kada Įstaigos vadovas dėl objektyvių priežasčių negali atlikti jam pavestų funkcijų. Jeigu Įstaigos vadovas dėl objektyvių priežasčių negali iš anksto suderinti su visuotiniu dalininkų susirinkimu jį pavaduojančio asmens, jo funkcijas laikinai atlieka visuotinio dalininkų susirinkimo paskirtas asmuo;

47.4. Įstaigos vardu pagal Įstatuose nustatytą kompetenciją sudaro sandorius su fiziniais ir juridiniais asmenimis, išskyrus sandorius, dėl kurių būtinas išankstinis visuotinio dalininkų susirinkimo pritarimas. Didesnės kaip 30 000 eurų vertės sandorius sudaro visuotinio dalininkų susirinkimo pritarimu, išskyrus:

 

47.4.1. Įstaigos nuosavo kapitalo ir (arba) Fondų lėšų investavimo pagal patvirtintas taisykles sandorius;

47.4.2. viešojo pirkimo–pardavimo sutartis, sudaromas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka su laimėjusiu prekių tiekėju, paslaugų teikėju ar rangovu;

47.5. sudaro ir nutraukia darbo sutartis su Įstaigos darbuotojais, filialų (atstovybių) vadovais, nustato jų darbo sutarties sąlygas, skatina juos, numato jų atsakomybę už pažeidimus, tvirtina pareigybių aprašymus;

47.6. tvirtina Įstaigos vidaus organizacinius ir tvarkomuosius dokumentus ir procedūrų aprašymus;

47.7. teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui ir tarybai informaciją apie Įstaigos veiklą, reikalingą jų funkcijoms atlikti;

47.8. teikia Įstaigos visuotiniam dalininkų susirinkimui ir tarybai informaciją apie įvykius, galinčius turėti poveikį Įstaigos veiklos tęstinumui, veiklos pobūdžiui ir apimčiai;

47.9. organizuoja Įstaigos veiklos strategijos rengimą ir, suderinęs su taryba, ją teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui;

47.10. organizuoja Įstaigos ir Fondų pajamų ir sąnaudų sąmatų rengimą ir, suderinęs su taryba, jas teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui tvirtinti;

47.11. teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui Įstaigos ir Fondų ataskaitinių finansinių metų veiklos ir rizikos vertinimo ataskaitas;

47.12. teisės aktų nustatyta tvarka disponuoja Fondų ir Įstaigos turtu;

47.13. priima sprendimus dėl Indėlių draudimo fondo, Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo ir Įstaigos nuosavo kapitalo lėšų investavimo, parenka finansų tarpininkus investicijoms atlikti;

47.14. priima sprendimus dėl Pertvarkymo fondo lėšų investavimo, parenka finansų tarpininkus investicijoms atlikti;

47.15. rengia ir teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui ir tarybai tvirtinti sprendimų ir teisės aktų pagal jų kompetenciją projektus;

47.16. ne rečiau kaip kartą per metus teikia visuotiniam dalininkų susirinkimui informaciją apie Įstaigos veiklos tikslų, rezultatų (rodiklių) pasiekimą ir atitiktį lūkesčiams;

47.17. sprendžia kitus su Įstaigos veikla susijusius visuotinio dalininkų susirinkimo ir tarybos kompetencijai nepriskirtus klausimus.

48. Įstaigos vadovas, be Viešųjų įstaigų įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytų atsakomybių, atsako už:

48.1. Įstaigos ir Fondų metinių finansinių ataskaitų rinkinių parengimą laikantis finansinių ataskaitų parengimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, pateikimą laiku kartu su auditoriaus išvadomis visuotiniam dalininkų susirinkimui tvirtinti ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos ir paskelbimą Įstaigos interneto svetainėje;

48.2. Įstaigos ir Fondų finansinių ataskaitų rinkinių kartu su auditoriaus išvadomis pateikimą laiku į Viešojo sektoriaus apskaitos ir ataskaitų konsolidavimo informacinę sistemą (VSAKIS);

48.3. duomenų ir dokumentų pateikimą Juridinių asmenų registro tvarkytojui;

48.4. dalininkų registravimą, jei Įstaigoje yra daugiau negu vienas dalininkas;

48.5. viešųjų interesų viršenybės užtikrinimo prievolių vykdymą, numatytą Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme;

48.6. Įstaigos valdomų asmens duomenų apsaugos užtikrinimą.

49. Įstaigos vadovas priima sprendimus, kurie įforminami įsakymais.

50. Atšaukus Įstaigos vadovą iš pareigų, iki naujo Įstaigos vadovo paskyrimo dienos jo funkcijas laikinai, ne ilgiau kaip vienus metus, atlieka visuotinio dalininkų susirinkimo paskirtas Įstaigos darbuotojas arba kitas asmuo, su kuriuo jo paskyrimo atlikti Įstaigos vadovo funkcijas laikotarpiui atitinkamai pakeičiama arba sudaroma darbo sutartis. Šiame punkte nurodytą darbo sutartį arba sutarties pakeitimą pasirašo visuotinio dalininkų susirinkimo įgaliotas asmuo.

 

XI SKYRIUS

FILIALŲ IR ATSTOVYBIŲ STEIGIMO IR JŲ VEIKLOS NUTRAUKIMO TVARKA

 

51. Įstaigos filialas (atstovybė) steigiamas (-a), Įstaigos filialo (atstovybės) veikla nutraukiama visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimu.

52. Įstaigos filialas (atstovybė) veikia pagal Įstaigos vadovo patvirtintus nuostatus.

53. Įstaigos filialui (atstovybei) leidžiama turėti atsiskaitomąsias ir kitokias sąskaitas. Įstaigos filialo (atstovybės) turtas traukiamas į Įstaigos finansinę apskaitą, taip pat atskirą Įstaigos filialo (atstovybės) finansinę apskaitą.

 

XII SKYRIUS

DOKUMENTŲ IR KITOS INFORMACIJOS APIE ĮSTAIGOS VEIKLĄ PATEIKIMO DALININKAMS TVARKA

 

54. Dalininko rašytiniu reikalavimu, įskaitant elektroninėmis priemonėmis pateiktą reikalavimą, per jo nurodytą terminą (jei terminas nenurodomas, – ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo reikalavimo gavimo dienos) Įstaigos dokumentai jam pateikiami susipažinti Įstaigos darbo valandomis jos buveinėje ar kitoje Įstaigos vadovo nurodytoje vietoje, kurioje dokumentai saugomi. Šių dokumentų kopijos dalininkui gali būti siunčiamos registruotu laišku adresu, kurį dalininkas yra nurodęs Įstaigai, ar elektroninių ryšių priemonėmis arba įteikiamos pasirašytinai.

55. Įstaigos dokumentai, jų kopijos ar kita informacija dalininkams pateikiami neatlygintinai.

 

XIII SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE ĮSTAIGOS VEIKLĄ, ĮSKAITANT VIEŠUS PRANEŠIMUS, PATEIKIMO VISUOMENEI TVARKA

 

56. Kai Įstaigos pranešimai turi būti paskelbti viešai, jie skelbiami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka valstybės įmonės Registrų centro elektroniniame leidinyje „Juridinių asmenų vieši pranešimai“ ir Įstaigos interneto svetainėje iidraudimas.lt. Šią informaciją Įstaiga turi teisę papildomai skelbti ir kitame leidinyje.

57. Kiti Įstaigos pranešimai dalininkams ir kitiems asmenims siunčiami registruotu laišku ar elektroninių ryšių priemonėmis arba įteikiami pasirašytinai. Pranešimai dalininkui siunčiami registruotu laišku adresu, kurį dalininkas yra nurodęs Įstaigai. Skubūs pranešimai gali būti perduoti elektroninių ryšių priemonėmis, originalai tą pačią dieną išsiunčiami adresatui registruotu laišku ar įteikiami pasirašytinai.

58. Už pranešimų išsiuntimą laiku ar jų įteikimą pasirašytinai atsakingas Įstaigos vadovas.

59. Įstaigos veiklos ataskaita ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo eilinio visuotinio dalininkų susirinkimo dienos turi būti paskelbta Įstaigos interneto svetainėje.

60. Kita informacija, kuri pateikiama visuomenei ir kurią nustato visuotinis dalininkų susirinkimas, skelbiama Įstaigos interneto svetainėje.

61. Tretiesiems asmenims turi būti sudarytos sąlygos su Įstaigos veiklos ataskaita ir kita visuomenei pateikiama informacija susipažinti Įstaigos buveinėje Įstaigos darbo valandomis arba komunikacinėmis ir kitomis techninėmis priemonėmis.

XIV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

62. Įstatai keičiami visuotinio dalininkų susirinkimo Įstatų keitimo iniciatyvos teisę turi visuotinis dalininkų susirinkimas ir Įstaigos vadovas.

63. Kai Įstatai keičiami Įstaigos vadovo iniciatyva, Įstaigos vadovas kreipiasi į visuotinį dalininkų susirinkimą, kuriam raštu išdėsto Įstatų keitimo esmę ir motyvus.

64. Įstaiga reorganizuojama, pertvarkoma arba likviduojama Viešųjų įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

 

__________