D.U.K. Kredito unijos nemokumo atveju
D.U.K. Kredito unijos nemokumo atveju
Ką turėčiau daryti, kad gaučiau draudimo išmoką, jeigu turėjau indėlį kredito unijoje Taupkasė?
Jeigu turėjote indėlį kredito unijoje Taupkasė (toliau – kredito unija), kuriai yra paskelbtas draudiminis įvykis, Jums reikia kreiptis į AB „Citadele“ banką (Savanorių pr. 68, Kaunas). VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ (toliau – Draudimo įmonė) pagal iš kredito unijos gautus duomenis apie jūsų turėtą indėlį, apskaičiavo draudimo išmoką ir pervedė į AB „Citadele“ banką.
Kada pradedamos mokėti ir per kiek laiko išmokamos draudimo išmokos?
Draudimo išmokos išmokamos ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo draudiminio įvykio dienos. Savo draudimo išmoką jūs galėsite atsiimti nuo š. m. vasario 26 d.
Teisę į draudimo išmoką indėlininkas įgauna draudiminio įvykio dieną ir ją turi 5 metus nuo draudžiamojo įvykio dienos.
Kaip apskaičiuojama draudimo išmoka?
Draudimo išmoką apskaičiuoja ir moka Draudimo įmonė, vadovaudamasi kredito įstaigos draudžiamojo įvykio dienos (t.y. 2018 m. vasario 13 d.) duomenimis apie indėlininkus ir jų indėlius kredito įstaigoje. Draudimo išmokos apskaičiuojamos ir išmokamos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymu (toliau – Įstatymas):
Draudimo išmokos apskaičiuojamos ir mokamos eurais.
Indėlių draudimo išmoka apskaičiuojama taip:
Apskaičiuojant indėlių draudimo išmokos sumą vienam indėlininkui, susumuojami visi toje pačioje kredito įstaigoje laikomi vieno indėlininko (įskaitant indėlininko juridinio asmens ar kitos organizacijos filialus, atstovybes, kitus struktūrinius padalinius) tinkami drausti indėliai visomis valiutomis, į kuriuos indėlininkas turi reikalavimo teises, ir indėlių draudžiamojo įvykio dieną priskaičiuotos, tačiau į indėlininko sąskaitą neįskaitytos palūkanos už tinkamus drausti indėlius.
Apskaičiuojant indėlių draudimo išmokos sumą, į indėlininko įsipareigojimus kredito įstaigai neatsižvelgiama. Jeigu tinkamas drausti indėlis laikomas bendroje sąskaitoje, tinkamas drausti indėlis padalijamas kiekvienam bendraturčiui lygiomis dalimis, jeigu sutartyse, iš kurių atsiranda reikalavimo teisės, ar teismų sprendimuose nenustatyta kitaip. Jeigu tinkamas drausti indėlis yra depozitinėje sąskaitoje, tinkamas drausti indėlis padalijamas kiekvienam fiziniam ar juridiniam asmeniui arba kitai organizacijai, kuriems priklauso depozitinėje sąskaitoje laikomos lėšos, pagal jiems priklausančią indėlio dalį. Indėlių draudimo suma yra lygi indėlininkui priklausančių tinkamų drausti indėlių sumai, buvusiai kredito įstaigoje indėlių draudžiamojo įvykio dieną, tačiau ji negali būti didesnė kaip 100 000 eurų.
Didesnė negu 100 000 eurų indėlių draudimo išmokos suma indėlininkui (tik fiziniam asmeniui) apskaičiuojama ir išmokama Įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis, kai į indėlininko sąskaitą ne anksčiau kaip prieš 6 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos buvo įskaityti pinigai, įgyti Įstatymo 4 str. 2 dalyje nustatytais pagrindais.
Ar draudimo išmoka man bus išmokėta kartu su palūkanomis?
Taip. Draudimo išmoka mokama kartu su priskaičiuotomis palūkanomis.
Palūkanos už indėlius priskaičiuojamos už terminą iki draudiminio įvykio dienos, taigi iki 2018 m. vasario 13 d.
Jeigu aš turiu daugiau negu 100 000 eurų kredito unijoje, ar tai reiškia, kad aš prarasiu savo pinigus?
Indėlių draudimo suma yra lygi indėlininkui priklausančių tinkamų drausti indėlių sumai, buvusiai kredito įstaigoje indėlių draudžiamojo įvykio dieną, tačiau ji negali būti didesnė kaip 100 000 eurų. Didesnė nei 100 000 eurų indėlių draudimo suma indėlininkui (tik fiziniam asmeniui) apskaičiuojama ir išmokama Įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis, kai į indėlininko sąskaitą ne anksčiau kaip prieš 6 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos buvo įskaityti pinigai tokiais pagrindais:
– už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn indėlininkui nuosavybės teise priklausiusį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), tačiau ši suma negali būti didesnė kaip 300 000 eurų;
– už indėlininko paveldėtas pinigines lėšas pagal testamentą arba pagal Įstatymą, tačiau ši suma negali būti didesnė kaip 200 000 eurų; – už indėlininko kaip naudos gavėjo pagal gyvybės draudimo sutartį ar jos esmę atitinkančią sutartį mirties atveju gautas pinigines lėšas, tačiau ši suma negali būti didesnė kaip 200 000 eurų;
– už indėlininko įstatymų nustatytais atvejais dėl kito asmens žūties atliekant darbo ar tarnybines pareigas gautas pinigines lėšas kaip kompensaciją arba jos esmę atitinkančią išmoką, tačiau ši suma negali būti didesnė kaip 200 000 eurų;
– įstatymų nustatytais atvejais pervesti indėlininkui kaip išmoka ar kompensacija už smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą ar žalą, atsiradusią dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ar teismo veiksmų, tačiau ši suma negali būti didesnė kaip 200 000 eurų.
Indėlininkai, kurių indėlis viršija apdraustą sumą ir neatitinka aukščiau įvardintų sąlygų, įgis teisę dalyvauti bankroto procese t.y. teikti kreditorinį reikalavimą kartu su kitais kreditoriais.
Kaip elgtis asmenims, kurie kredito unijoje turėjo kelias sąskaitas?
Draudimo išmokos mokamos indėlininkui, o ne sąskaitai. Taigi, asmenims, turintiems kelias sąskaitas vienoje kredito unijoje, bus išmokėta viena bendra draudimo išmoka, kurios dydis negali viršyti maksimalios išmokos sumos.
Mano pinigai bendroje sąskaitoje su keliais asmenimis. Kaip tokiu atveju bus išmokama išmoka?
Tuo atveju, jeigu asmuo, atidarydamas bendrą sąskaitą kredito įstaigoje, kredito įstaigai nurodė, kad atidaroma sąskaita yra bendra sąskaita, ir kredito įstaigai pateikė asmenų, kurie turi teises į bendroje sąskaitoje laikomus indėlius, tapatybę patvirtinančius dokumentus teisės aktų ir kredito įstaigos nustatyta tvarka, tai skaičiuojant draudimo išmoką, tokioje sąskaitoje esantys pinigai bus padalinami lygiomis dalimis (išskyrus kai turimi duomenys rodo kitaip) į tiek dalių, kiek yra sąskaitos turėtojų ir sąskaitos turėtojams priklausys atitinkamo dydžio draudimo išmoka, bet ne didesnė nei maksimali.
Koks valiutos kursas naudojamas konvertuojant mano sąskaitos likutį užsienio valiuta į eurus?
Už tinkamus drausti indėlius užsienio valiuta indėlių draudimo išmokos suma apskaičiuojama pagal indėlių draudžiamojo įvykio dieną Europos Centrinio Banko paskutinį paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį, o kai euro ir užsienio valiutos santykio Europos Centrinis Bankas neskelbia, – pagal Lietuvos banko paskutinį paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį (skelbiama Lietuvos banko svetainėje www.lb.lt)
Ar pajinis įnašas laikomas indėliu ir už jį gausiu draudimo išmoką?
Pajinis įnašas nėra laikomas indėliu ir jam netaikoma Įstatyme nustatyta indėlių draudimo apsauga, t.y. draudimo išmoka nemokama.
Kokiais atvejais draudimo išmoka nėra mokama?
Indėlių draudimo objektai nėra ir indėlių draudimo išmokos nemokamos už:
1) kitų kredito įstaigų indėlius, laikomus savo sąskaita ir savo vardu;
2) kredito įstaigos nuosavas lėšas;
3) indėlius, dėl kurių priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl pinigų plovimo;
4) finansų įstaigų indėlius;
5) valdymo įmonių indėlius;
6) finansų maklerio įmonių indėlius;
7) indėlius, kurių savininkų tapatybė nenustatyta (už anoniminėse ir koduotose sąskaitose laikomus indėlius);
8) pagal Lietuvos Respublikos draudimo įstatymą veikiančių draudimo įmonių ir perdraudimo įmonių indėlius;
9) kolektyvinio investavimo subjektų indėlius;
10) pensijų fondų indėlius;
11) valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme, indėlius, išskyrus tokių institucijų ir įstaigų depozitinėse sąskaitose laikomas kitiems asmenims priklausančias lėšas;
12) Lietuvos banko indėlius;
13) paties indėlių draudimo sistemos dalyvio išleistus skolos vertybinius popierius ir įsipareigojimus, susijusius su jo akceptais ir paprastaisiais vekseliais;
14) elektroninius pinigus ir elektroninių pinigų įstaigos iš elektroninių pinigų turėtojų mainams į elektroninius pinigus gautas lėšas.
15) Draudimo išmokos taip pat nemokamos indėlininkams už indėlius sąskaitoje, kurioje per pastaruosius 24 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos nėra atlikta jokių su indėliu susijusių operacijų ir laikomo indėlio suma yra mažesnė kaip 10 eurų.