Teismas: „Compensa“ turi grąžinti 345 280 litų draudimo įmonei „Indėlių ir investicijų draudimas“

BAB banke SNORAS (toliau – bankas) lėšas laikiusi draudimo įmonė „Compensa Towarzystwo Ubezpieczen S.A. Vienna Insurance Group“ (toliau – „Compensa“) po banko bankroto gavo maksimalią indėlių draudimo išmoką (345 280 litų). Įstatymai numato, kad draudimo įmonių, veikiančių pagal Draudimo įstatymą, indėliai nėra draudžiami indėlių draudimu, taigi draudimo išmoka draudiminio įvykio atveju joms nepriklauso.
Draudimo išmoka „Compensai“ nepriklauso pagal įstatymą, tačiau įmonė nesutiko jos grąžinti, todėl „Indėlių ir investicijų draudimas“ kreipėsi į teismą dėl nepagrįsto „Compensos“ praturtėjimo. Vilniaus apygardos teismas pripažino, kad neteisėtai gauta 345 280 Lt dydžio draudimo išmoka turi būti grąžinta „Indėlių ir investicijų draudimas“.  
„Indėlių ir investicijų draudimas“ šiuo metu atlieka tyrimą dėl visų draudimo išmokų, išmokėtų BAB banko SNORAS indėlininkams. Tyrimo metu nustatyta, kad:
–    iš viso nepagrįstai išmokėta draudimo išmokų suma – 4 285 735 litų;
–    draudimo įmonei jau pavyko susigrąžinti 1 123 235 litų;
–    teismo priteista, tačiau dar negrąžinta suma – 345 280 litų.
 „Draudimo išmokų išmokėjimo terminas yra 20 darbo dienų, o per tokį trumpą laiką esant didelei bankroto apimčiai užtikrinti sklandų ir tikslų išmokų išmokėjimo procesą yra labai sunki užduotis. Suprantame, kad kai kurie fiziniai ar juridiniai asmenys bando pasinaudoti jautria situacija, nejaučia kolektyvinės atsakomybės ir žiūri vien savo interesų net jeigu tai reiškia įstatymų pažeidimus. Mano nuomone, indėlių draudimo sistema turi būti apvalyta nuo nepagrįstų reikalavimų ir įstatymuose neegzistuojančių teisių“, – teigė Aurelija Mažintienė, „Indėlių ir investicijų draudimas“ direktorė.     

Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 3 str. 4. dalis numato, kad draudimo objektas negali būti paties draudėjo išleisti skolos vertybiniai popieriai (indėlio sertifikatai) ir įsipareigojimai, susiję su jo akceptuotais bei paprastaisiais vekseliais, pagal Lietuvos Respublikos hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymą išleistos hipotekinės obligacijos, taip pat toliau išvardytų subjektų indėliai ar įsipareigojimai jiems:
– Lietuvos banko;
– draudimo įmonės;
– kredito įstaigų;
– finansų maklerio įmonių;
– pagal Draudimo įstatymą veikiančių draudimo įmonių;
– pensijų fondų;
– valdymo įmonių;
– įmonių, kurios verčiasi lizingu (finansine nuoma);
– kolektyvinio investavimo subjektų.