Lietuvoje pirmą kartą rengiama Europos indėlių draudikų forumo tarptautinė konferencija

Rugsėjo 30 d. LR Vyriausybės rūmuose pirmą kartą Lietuvoje vyks Europos indėlių draudikų forumo tarptautinė konferencija „Harmonizacija vs. centralizacija – ar Europos indėlių draudimo sistema (EDIS) yra išeitis?“. Net iš 45 šalių atvykę indėlių draudimo įmonių ir svarbių tarptautinių organizacijų atstovai diskutuos apie bendros indėlių draudimo sistemos Europoje įgyvendinimą bei jos reikšmę baigiant kurti Europos bankų sąjungą.

Pagrindinis Europos indėlių draudikų forumo (angl. European Forum of Deposit Insurers – EFDI) tikslas yra prisidėti prie tarptautinio finansų sistemos stabilumo, skatinti Europos šalių bendradarbiavimą, siekiant sustiprinti indėlių draudimą ir investuotojų kompensavimą. EFDI glaudžiai bendradarbiauja su įvairiomis tarptautinėmis organizacijomis, tokiomis kaip Europos Komisija, Europos Centrinis Bankas, Tarptautinis pinigų fondas bei kitos.

Šiemet Vilniuje bus diskutuojama apie bendros indėlių draudimo sistemos Europoje kūrimo proceso eigą, atsirandančias problemas ir atskirų valstybių indėlių draudimo sistemų ypatumus.  

Finansų ministrės Rasos Budbergytės teigimu, vieninga sistema padėtų sustiprinti Lietuvos visuomenės pasitikėjimą bankais ir užtikrintų sistemos stabilumą net kritiniais atvejais. Bendros indėlių draudimo sistemos integracija būtų lemiamas žingsnis kuriant vieningą bankų sąjungą Europoje, atsparią pasauliniams ekonominiams ir finansiniams sukrėtimams.

„Bendros indėlių draudimo sistemos Europoje poreikį atspindi nerimas dėl Europos bankų gebėjimo įveikti pastarųjų metų finansų rinkos bangavimą. O tai, kad draudimo sistema yra efektyvus bankininkystės stabilumo užtikrinimo įrankis, puikiai atspindi Lietuvos pavyzdys. 2011 metais bankrutavo „Snoras“, o  dar po dvejų metų ir Ūkio bankas. Abiem atvejais Lietuvos indėlių draudimo sistema sėkmingai suveikė ir neleido sklisti panikai. Kita vertus, dar ir šiandien vis dar jaučiamos šių įvykių pasekmės – Lietuvos nacionalinis indėlių ir investicijų draudimo fondas yra deficitinis“, – kalba finansų ministrė R.Budbergytė.

EFDI konferenciją Lietuvoje organizuojančios Valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ direktorė Aurelija Mažintienė sako, kad sėkmingai įdiegus EDIS, Europos finansų sistema turės unifikuotą apsaug1ą, kuri leis indėlininkams jaustis saugiai ir užtikrintai europiniu lygmeniu. Jos nuomone, ši konferencija yra puiki galimybė aptarti įvairių šalių patirtį ir įsivardinti visas problemas, su kuriomis gali susidurti bendra indėlių draudimo sistema.  

„Mūsų nacionalinė indėlių draudimo patirtis ir išgyvenimai leidžia pažvelgti į visą Europos indėlių draudimo sistemą iš Lietuvos perspektyvos. Todėl konferencijos metu iškelsime tiek mums, tiek ir kitoms šalims rūpimus klausimus, kuriems, tikiuosi, rasime racionalius sprendimus“, – teigia A.Mažintienė

Konferencijoje susirinkę atstovai svarstys, kaip sėkmingai įdiegti veiksmingiausius europinius indėlių draudimo sistemos standartus bei bankų pertvarkymo mechanizmus. Pranešėjai dalinsis gerąja tarptautine patirtimi ir ekspertų rekomendacijomis diegiant naujas bei tobulinant jau esamas indėlių draudimo sistemas. Be to, bus pristatyti ir Europos Komisijos pasiūlymai bendros indėlių draudimo sistemos Europoje įgyvendinimui.

Preliminari konferencijos programa